.:: زندگی آسمانی ::.

... و خدا عشق را به کسی رایگان نداد

.:: زندگی آسمانی ::.

... و خدا عشق را به کسی رایگان نداد

.:: زندگی آسمانی ::.

عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی
عشق داند که در این دایره سرگردانند...
_حافظ_

کلید سه: حسن ظن

ساختار ذهنی انسان به گونه ای ست که هرچه ذهن و فکر او را به خود مشغول سازد به سمت همان خواهد رفت. در حقیقت ما مجموعه ای از افکار، باورها و خواسته های خود هستیم. همه چیز به سمتی پیش می رود که ما میخواهیم و ذهن ما شرایطی را برای ما فراهم می آورد که باورهای قلبی ما را تشکیل می دهد، اگرچه در ظاهر چیز دیگری را ابراز کنیم و یا سعی در ندیده گرفتن آن باورها داشته باشیم. پس به نفع ماست که ارزیابی مثبتی از خود و شرایط زندگیمان و دیگر مردمان داشته باشیم و با خوش بینی عاقلانه و همراه با معرفت به همه چیز نگاه کنیم، مگر در موارد استثنا که عکس آن برایمان ثابت شود.

در سخنی از حضرت علی علیه السلام نقل شده که فرمودند:((کار برادرت را به بهترین وجه تفسیر کن، تا آنگاه که از او رفتاری آید که باورت را دگرگون سازد و نیز به گفتار برادرت تا وقتی که تفسیر نیک می توانی کرد، گمان بد مبر.)) (نهج البلاغه، حکمت361)

داشتن بینشی مثبت به دیگران و تاویل گفتار و رفتارشان به بهترین وجه ممکن، اگر همراه با زیرکی و فطانت باشد ذهن انسان را در شرایط مثبت ذهنی، زمینه ساز رویارویی با امور مثبت بیشتری خواهد بود. بسیاری از اضطراب های روحی انسان، ریشه در سوء ظن دارد. انسان بدبین با تیره کردن صفحه ی دل و ذهن خویش امکان بسیاری از بهره مندی ها و حظوظ را از خود سلب می کند و بالعکس، خوش بینی فضایی صاف و روشن را در درون فرد ایجاد میکند.

قرآن کریم در اموری که برای انسان یقینی نیستند، توصیه به حسن ظن دارد و با نسبت دادن گمان نیک به زنان و مردان مومن اشاره به برکات این نوع بینش برای آنها دارد، چرا که حسن ظن به دیگران، خدمتی بزرگ به نفس خویش است.
در عوض، از آنجا که در بسیاری از پریشانی ها و ناراحتی های زندگی انسان سوء ظن و گمان بد، نقش اساسی دارد، به او نسبت به این نگرش زیان بار هشدار می دهد: (( و بد اندیشی کردید و قومی ورشکسته شدید.)) (سوره فتح، آیه12)

سوء ظن به مسائل جهان، در حقیقت سوء ظن به خداوند است که ثمره ای جز خسران و رنج و عذاب ندارد، زیرا آنچه که برای ما پیش می آید بازتاب و بازگشت افکار و اندیشه های خود ماست و کاملا نوع نگرش ما به وقایع و حوادث تاثیر پذیر است:(( کسانی که به خداوند، گمان بد دارند مدار زندگیشان بر سوء قرار خواهد گرفت.)) (سوره فتح، آیه6)

کتاب شادی و نشاط از دیدگاه قرآن و احادیث/ هادیه پرهیزکار


پ.ن: چقدر خوبه که هر اتفاق یا حرفی پیش میاد سریع قضاوت بد در مورد هم نکنیم و نسبت به هم سوء ظن نداشته باشیم. سوء ظن مثل موریانه به جون دیوار افکار و باورهای ما میمونه، که اگه بهش راه بدیم تموم باورهامون رو میجوه و نابود میکنه. مثبت اندیشی، مثبت اندیشی، مثبت اندیشی... مربی اخلاقمون میگفت یکی از راه هایی که میتونیم در این مورد به خودمون کمک کنیم اینه که در مقابل اتفاقی که برای ما ایجاد سوء ظن میکنه خودمون رو توجیه کنیم، توجیه خوب... این توجیه خوب باعث میشه که به افکار بد و سوء ظن اجازه ی پیشروی ندیم. خدایا! کمکمون کن سریع قضاوت نکنیم و به همه چیز نگاه خوب مثبت داشته باشیم.


 • ف.م.آسمان

نظرات  (۲)

 • مدافعان حرم
 • پایگاه رسمی مدافعان حرم http://www.modafeon.blog.ir
  ما را با درج لینک در وبگاه خود حمایت نمائید
  یاعلی
  اینطور که معلومه این کتاب واقعا کتاب خوبیه!
  ممنون از شما که خلاصه بخش هاییش رو زحمت می کشید میذارید!
  پاسخ:
  خواهش میکنم. تسکین ها و تمرین هاییه که واقعا نیاز من و امسال منه
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی